Saçlı Deri Lipom ve Kistlerinde Cerrahi Tedavi

Anasayfa / Hastalıklar / Baş ve Yüz Ağrılarının Cerrahi Tedavisi / Saçlı Deri Lipom ve Kistlerinde Cerrahi Tedavi

Saçlı derinin her yerinde nohut büyüklüğünde ya da 3-4 cm genişliğinde iyi huylu tümörlerden biridir.

Nedeni

Neden kaynaklandığına dair net bir bilgi yok fakat genetik olduğu üzerinde durulmaktadır. Bunların dışında ise travmalar, ameliyatlar ve nadirde olsa benler yağ bezlerinin tıkanmasına neden olmaktadır.

Kafada Yağ Kisti (lipom) ve Sert kistik yapı

İlk etapta herhangi bir belirti ve şikayete neden olmamaktadır. Asıl sorun ilerleyerek cilt altında biriken kistin büyümesi ile ortaya çıkmaktadır.Lipom yumuşak bir yapısı olup, dokunduğunda hareket etmektedir. Kist ise daha sert yapıda olup, misket kadar serttir.Cilt altında biriken kist büyüdükçe baskı yapmaya başlayacaktır. Bu durum maalesef ağrılı bir süreci ortaya çıkaracaktır. Genelde doktora gelen insanlar ağrı şikayeti başladıktan sonra doktora gelmektedir. Yağ kisti normalde iyi huylu tümörler olmasına karşın çok nadir kanserleşme riski bulunmaktadır. Kanser riski içerenlerde ciltte kızarıklık, ateşlenme gibi durumlar görülebilir.

Cerrahi

Büyüyen ağrılı kitleler ve kozmetik sorun oluşturanlar mutlaka çıkartılmalıdır. Bu işlemi lokal anestezi ile yapmaktayız. Ameliyathanede kitleler çevresine yapılan lokal uyuşturma ilaçları ile hasta uyutulmadan yada ameliyattan korkan hastalara hafif uyutucu ilaçlar verilerek bu işlemler yapılır. Cilde yapılan kesi ile içerideki kitle tamamen çıkartılır ve kitle patolojik incelemeye gönderilir. Daha sonra cilt estetik dikiş ile kapatılır. Bu uygulama sırasında saçların kesilmesine gerek yoktur.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.