Tarsal Tünel Sendromu

Tarsal tünel sendromu posterior (arka) tibial sinirin topuğun iç yanındaki çıkıntının hemen altında flexor retinakulum altındaki dar tünelde sıkışmasıdır. Eldeki karpal tünel sendromunun ayakta görülen şeklidir. Tarsal tünel; topuğun iç malleolunun (çıkıntı) hemen altından geçer. Tarsal tünelden posterior tibial sinirin yanısıra, ayak baş parmağına ve parmaklara fleksiyon (bükülme hareketi) yaptıran kasların tendonları da geçer.

Nedenleri

Kırık sonrası kemiklerde şekil bozuklukları, alçılama, kaslarda ve tendonlarda kalınlaşma ve tendinitler bu tüneli daraltarak siniri sıkıştırır.

Belirtileri

Hastalar çoğunlukla ayak parmaklarında, topukta ve ayak tabanında yanıcı ağrı duyar. Ağrı gece uykudan uyandırabilir ve baldırlara vurabilir. Medial malleol (topuk iç çıkıntısı) arkasındaki çukurluğa bastırılırsa şiddetli ağrı olur. Ayak baş parmağı ve diğer parmakların hareketinde güçsüzlük olabilir.

Tanı

Kesin tanı EMG ile konur. EMG de sinir iletim hızı azalmıştır. Ayrıca Ultrasonografik incelemeler ve MR Nörografi tanı için kullanılan görüntüleme yöntemleridir.

Tedavi

Tedavisinde lezyon bölgesine kortikosteroid enjeksiyonu yapılır. Ayrıca fizik tedavi hareketleri ve ilaç tedavisi faydalı olabilir.

Cerrahi tedavi

Cerrahi olarak sinirin serbestleştirilmesi ve basının ortadan kaldırılması gerekir. Ayak bileği iç kısmındaki çıkıntı ile topuk arasından yapılan yay şeklindeki kesi ile girilerek bu iki yapı arasında uzanan bağ kesilir ve altından geçen sinir serbestleştirilir. Daha sonra hastaya yaklaşık 3 gün istirahat öneriyoruz. Ameliyat sonrası ağrılar tamamen ortadan kalkar.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.