Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Geçmeyen Ağrıların Tedavisi

Anasayfa / Hastalıklar / Omurga ve Omurilik Hastalıkları Cerrahi Tedavisi / Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Geçmeyen Ağrıların Tedavisi

Bu durumun birden fazla sebebi olabilir;

  • Bu hastaların bir çoğunda bel fıtığının ameliyatta iyi temizlenememesi nedeni ile yeniden fıtık oluşur. Bu fıtık sinir köküne tekrar baskı yaparak benzer bulguları tekrarlar.
  • Hastada zaten birden fazla fıtık vardır ve hepsi bir miktar ağrıya katkıda bulunmaktadır. Cerrah sadece en sorunlu fıtığı alır. Diğerlerinin sinir baskısı devam edeceğinden şikayetler tam düzelmez.
  • Bazen fıtıkla beraber bir dar kanal söz konusu olabilir. Dar kanal, yukardan aşağı içinde omuriliği barındıran kemik kanalın çepeçevre (ya da sadece sinir köklerin yanlardan çıktığı oluklarda) daralmasıdır. Sadece bel fıtığı çıkartılıp, dar kanal için kemik kaldırma yapılmazsa hastanın yine şikayetleri devam edecektir.
  • Bel fıtığı ameliyatı başarılı olsa da sonraki dönemlerde artık yük bir üst ya da bir alt mesafeye eskisinden daha fazla bineceğinden travmalar, ağır kaldırmalar ve kilo almalarda, ya da o seviyelerde ters hareketlerle aşırı yüklenmeler nedeni ile yeni fıtıklar veya sonradan gelişen dar kanal oluşabilir.
  • Bazen de bel fıtığı ile beraber hastada eşlik eden bel kayması vardır. Sadece fıtık alınıp kayma tedavi edilmezse ağrı bel kaymasına bağlıdır.
  • Fıtık ameliyatından sonra yeni bel kaymaları oluşabilir. Fıtık ameliyatında fazla kemik kaldırmak bazen kaymaya zemin hazırlar. Bunu önlemek için ameliyatlar mikrocerrahi ile yapılmalıdır.
  • Ameliyat sonrası ameliyat sahasında yapışık doku gelişebilir. Bu herkesde ameliyat sonrası bir miktar gelişmektedir Ancak aşırı oluşursa sinir kökünü ve omuriliği sarar ve bel fıtığı bulguları verebilir.

Cerrahi tedavi

Yukarıda sayılan tüm durumlarda hastalarda ya bel ya bacak yada bel ve bacak ağrıları beraber olabilir. Hasta ameliyat olmuştur fakar istenilen memnuniyete ulşamamıştır. Böyle durumlarda yeni ameliyat konusu gündeme gelir. Bu ameliyatlar çok incelik, sabır ve beceri istediği için ancak revizyon cerrahisi tecrübesi olan ve bu konuya emek vermiş bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Bu ameliyatları mikrocerrahi teknikle yapmaktayım. Bu ameliyatlarda ameliyat sonrası oluşan skar dokularının sinirlere yapışmasını önlemek için yapışıklık önleyici jeller kullanılmaktadır.
Omurilik kanal daralması ya da bel kayması mevcut ise ameliyathanede mevcut olan skopi cihazı ve ameliyat esnasında kullanılan elektrofizyolojik değerlendirmeler ile omurlara vida-plak uygulaması yapılmaktadır. Bu tedaviler sonrasında hasta rahatlamaktadır.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.