Kubital Tünel Sendromu Tedavisi

Dirsek kısmındaki kubital oluk denen tünelde ulnar sinirin sıkışmasıdır. ‘’Ulnar sinir tuzak nöropatisi’’ de denir. Dirseğin iç tarafında medial epikondil denilen kemik çıkıntısı üzerindeki zarın altında sinir sıkışır.

Nedeni

Dirsek kırıklarının iyileşmesi sırasında aşırı oluşan kemikler nedeniyle bu tünel içerisinde sinir sıkışabilir. Ayrıca sürekli dirseğini masa üzerine koyarak iş yapan kişilerde (santral operatörleri, bilgisayar kullananlar) ve elini yanağına destekleyip kolunu masaya koyup uyuyan kişilerde meydana gelebilir.

Belirtileri nelerdir?

Kişinin serçe ve yüzük parmaklarında şiddetli ağrı ve uyuşma oluşur. Bir süre sonra el üzerindeki kaslarda erimeler, yüzük ve serçe parmaklarında içe doğru kıvrılmalar oluşur. Kişi el parmaklarını açıp kapatamaz.

Tanı

Dirsek röntgeni, MR Nörografi, dirsek ultrasonografisi ve EMG ile tanı konur.

Tedavisi

El kaslarında erime ve parmaklarda fonksiyon kaybı yok ise sebep olan nedenlerden kaçınma, dirseklik kullanımı, ilaç kullanımı ve egzersiz tedavileri ile düzelebilir.

Cerrahi tedavi

El üzeri kaslarda erime ve parmaklarda fonksiyon kaybı varsa bu olgular mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Cerrahi tedaviyi lokal anestezi yada sadece o kolu uyuşturarak yapabiliyoruz. Dirsek üzerinden yapılan kesi ile girilerek tünel üzerindeki kılıf kesilir ve sinir ortaya konur. Olguların bir kısmında sinir sıkıştığı oluktan dışarı alınıp sinir transferi yöntemi ile dirsek iç kısmındaki kaslar içerisine taşınır. Daha sonra siniri çıkardığımız oluğun üzeri kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Rehabilitasyon

Yara iyileşmesini mütakip el kaslarındaki erimenin ve parmaklardaki fonksiyon kaybının düzelmesi için bir süre rehabilitasyon gerekebilir.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.