Omurilik Kanal Daralması Tedavisi

Lomber spinal stenoz denilen kanal darlığı omuriliği çevreleyen kemik ve bağ dokusu kireçlenmesiyle omuriliğe bası oluşması olayıdır. Genellikle 55 yaş üstünde görülür. Bayanlarda erkeklere göre daha fazladır. Eğer doğuştan omuriliğin geçtiği kanal dar ise daha erken yaşlarda da görülebilir.

Belirtileri

Daralma ve omurilik basısı sonucu her iki bacakta ağrı yanma karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi belirtiler gözükür. Kişi kısa bir mesafe yürümeye çalışsa bile sık sık durup dinlenme ihtiyacı hisseder. Hastalığın ilerlediğini gösteren diğer bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise cinsel güç kaybolur, hasta idrar kaçırmaya başlar.

Tedavi

Hastalığın ilk dönemlerinde fizik tedavi, egzersiz, yüzme, akupunktur ve ilaçlar kullanılır. Hastanın bel bölgesine kortizon uygulamaları ağrı kontrolleri için uygulanmaktadır.

Cerrahi tedavi

Nörolojik bulgunun varlığı cerrahi nedendir. Sadece ağrı ve/veya kladikasyo tanımlayan hastalarda 3 - 6 haftalık konservatif tedavilere cevap alınamaması da cerrahi neden olarak kabul edilir. Cerrahi yöntemlerin genel prensibi kanal çapının genişletilmesidir. Bu genişletme cerrahileri sonrası hastanın bacak ağrıları geçer. Yürüme mesafesi normale döner. Kanal çapının eski haline döndürülmesi mikrocerrahi yöntemlerle yapılır. Hastalarda ayrıca omurga bozuklukları, kaymaları ve eğilmeleri (skolyoz) varsa bu hastalara titanyum plak vidalar uygulanarak omurga şekli düzeltilir. Hasta daha dik bir hale gelir.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.