Lateral Femoral Kutanöz Sinirin kasık bölgesindeki bant altında (inguinal ligament) sıkışması sonrası gelişir. Bacağın dış yüzünün duyusunu sağlayan bu sinir kasık hizasında kas ve bağların arasından çıktığı yerde sıkışarak şikayetlere neden olmaktadır.

Nedenleri

Tuzaklanma nedenleri; aşırı şişmanlık, sıkı kemer ve elbise kullanma alışkanlığı, uzun süreli anormal pozisyonda oturma ve o bölgeye ait bazı ameliyatlardır.

Belirtileri

Hastanın bacak dış yüzünde dik pozisyonda azalma gösteren karıncalanma, soğukluk, yanma hissi ve şimşek çakar tarzda ağrılar vardır.

Tedavisi

Başlangıçta fiziksel aktivitenin değiştirilmesi, sıkı kemerler, korse ve bağların kaldırılması ve kilo verme gibi konservatif yaklaşımlar tercih edilmektedir. Rahatlatma olmaz ise kasık bölgesine lokal sinir blokları veya steroid enjeksiyonları uygulanır. Ayrıca nöropatik ağrı ilaçları, alfa lipoik asit tabletleri, B vitamini tabletleri ve antienflamatuar ilaçlar tedavide oldukça fayda sağlarlar.

Cerrahi tedavi

Bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda kasık bölgesinde sinirin sıkıştığı yerden kurtarılması amacıyla cerrahi dekompresyon (rahatlatma) ameliyatı yapılır. Ameliyat mikrocerrahi yöntemle ve lokal yada spinal anestezi ile yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası sinir rahatlar ve şikayetler tamamen düzelir.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.