Skolyozun Cerrahi Tedavisi

Skolyoz tedavisinde cerrahinin temel amacı, güvenli bir şekilde omurgadaki deformiteyi düzeltmek ve eğriliğin ilerlemesini önlemek için omurgayı dondurmaktır. Skolyotik eğriliğin büyüklüğü cerrahi tedavi kararı için en önemli faktördür. 45-50 derecenin üzerindeki tüm idiyopatik skolyozlar cerrahi tedavi açısından değerlendirilmelidir. Kemik gelişimi tamamlanmış hastalarda 30 derecenin altındaki eğriliğin ilerleme riski yoktur ve eğriliğin şekli ne olursa olsun cerrahi gerektirmez. Fakat Kemik gelişimi tamamlanmış ve 50 dereceyi aşan yada çift eğriliği olan hastalarda eğriliğin zamanla kötüleşme riskinden dolayı cerrahi tedavi gerektirir.

Skolyoz, eğrilik ya da eğriliklerin oluştuğu bölgeye göre tanımlanır (göğüs omurgası, bel omurgası, göğüs-bel omurgası). Skolyoz bir veya daha fazla bölümde olabilir: Tek, çift veya üçlü eğrilikler. Eğriliğin yönü sağa veya sola doğru olabilir. Eğriliğin boyutları, röntgen filmi üzerinde bir açı olarak ve derece cinsinden ölçülür. Buna Cobb Açısı veya Cobb Ölçümü adı verilir. Sık görülmeyen eğrilik tipi (ör. göğsün sol tarafındaki eğrilik) veya diğer belirtilerin varlığında ek incelemeler önerilir. MRG (manyetik rezonans görüntüleme) ise omurilik probleminin tanısında kullanılır.

Skolyoz, eğriliğin büyüklüğü ve şiddetine göre ameliyat ya da ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilebilir. Cerrahi dışı yöntemler arasında, eğriliğin ilerleyişini gözlemlemek veya korse kullanmak vardır. Eğer eğrilik, büyüme tamamlandıktan sonra bile ilerlemeye devam edeceği bir noktaya ulaşırsa cerrahi tedavi düşünülebilir.
Skolyozun cerrahi tedavisinde amaç; omurgadaki eğriliğin daha da fazla ilerlemesini engellemek ve omurgayı en güvenli şekilde düzeltmektir. İlerlemenin durdurulması, yaşamın ilerleyen yıllarında ağır skolyozla birlikte olan ciddi sağlık sorunlarını engelleyecektir. Ameliyat sırasında eğrilik, güvenli bir düzeltmenin mümkün olabileceği en yüksek oranda düzeltilir. Bunu yapmak için implantlar, eğriliğin olduğu omurga kısmındaki omurlara tutturulur. Daha sonra çeşitli maniplasyonlarla omurga eğriliği düzeltilir. Ameliyat sonrasında ertesi gün ayağa kaldırılan hastaya günlük yürüme egzersizleri verilir. Hastalarımız 3-7 gün arasında hastanede kalmaktadır.

Bu ameliyatlarda Spinal Navigasyon ve Nöromoniterizasyon cihazları kullanılarak sinirlerde herhangi bir zarar oluşması engellenmektedir.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.