Boyun- Sırt ve Bel Fıtığında Mikrocerrahi Tedavi

Anasayfa / Hastalıklar / Omurga ve Omurilik Hastalıkları Cerrahi Tedavisi / Boyun- Sırt ve Bel Fıtığında Mikrocerrahi Tedavi

Ameliyat gerektiren fıtık hastalığının tedavisinde mikrocerrahi yöntemi uyguluyoruz. Bir yada daha fazla fıtık için uygulanabilir. Fıtığın olduğu bölgede 1-1.5 cm.’lik kesiden yapılır.

Mikrocerrahi yöntemi, hastaya sağladığı avantajlar nedeniyle tercih ediliyor. Küçük bir ameliyat izi, dokunun çabuk iyileşmesi, operasyondan 6-8 saat sonra ayağa kalkılabilmesi ve 1 haftalık istirahatin ardından hastanın sosyal hayatına devam edebilmesi bu avantajlardan bazılarıdır

Mikrocerrahi Yöntemin Avantajları

  • Kısa süreli hastanede kalış
  • Ameliyat yeri ağrısının çok az olması
  • Kan kaybı ve enfeksiyonun riskinin hemen hemen olmaması
  • Nüks( tekrarlama ) riskinin hemen hemen olmaması
  • Günlük yaşantıya ve iş yaşantısına çabuk geçilmesi

Mikrocerrahi Nasıl Uygulanır

Hasta ameliyat sabahı aç karnına hastaneye kabul edilir. Anestezi doktoru tarafından görülen ve gerekli laboratuar tetkikleri yapılan hasta, aynı gün ameliyata alınır. Ameliyat masasına yatırılan hastada mikrodiskektominin uygulanacağı mesafe skopi kontrolü yaparak işaretlenir ve tetkikleri son kez gözden geçirilir.

1-1,5 cm lik cilt kesisi yapılarak, mikrodiskektomi ekartörü yerleştirilir, mikroskop altında omurilik, sinirler ve fıtık dokusu ortaya konularak , fıtık dokusu çıkarılır. Fıtık, disk yapısının ortasındaki çekirdek kısmından oluşur. Ameliyatta bu çekirdiğin tamamı çıkartılır. Böylece tekrardan fıtık oluşma ihtimali ortadan kaldırılır. Ciltaltı dokusu içten estetik dikişlerle kapatılarak, ameliyat sonrası yara bakımı, pansuman gibi problemler ortadan kaldırılır.

Omurga, Sinir, Baş ve Boyun Ağrılarınız mı var?

Randevu formunu doldurarak bize ulaşabilir ve ağrılarınız hakkında sorular sorabilirsiniz.