Araçlarda uyuklayarak seyahat etmeyin!!!

Özellikle büyük şehirlerde sabah yada akşam saatlerinde işe yada okula giderken seyahat eden çocuk yada erişkinler bu süreçte oturdukları yerde uyuklayabilmektedir. Bu durum kişilerde özellikle boyunda ve belde olmak üzere kas spazmlarına sebep olabilmektedir. Uyuyan kişinin vücudu bu esnada aracı hareketlerine göre çeşitli salınımlar yapmaktadır.

Normalde uyku için en ideal pozisyon ortopedik bir yatakta, ortopedik bir yastıkla birlikte ve yan yatarak bulunulan pozisyondur. Vücudun bu pozisyonu omurganın düz bir şekilde durmasına yol açacağından en ideal ve ortopedik duruş pozisyonudur. Araç içerisinde otururken uyuklama pozisyonunda ise kişi ortopedik bir pozisyonda değildir ve dengesiz bir durumdadır. Bu esnada uykuya bağlı kaslarda gevşeyeceğinden boyun, sırt ve bel kaslarında anormal duruşa bağlı kramplar ve kasların içerisinden geçen sinirlerde sıkışmalar olabilir. Hatta boyun veya bel fıtığı hastalığı olanlarda bu dengesiz pozisyonlar sonucu fıtıklarında ilerlemeler görülebilir. Ayrıca sinirlerde olabilecek sıkışmalara bağlı kol ve bacaklarda uzun süre geçmeyen uyuşukluklar olabilir. Uyuklama esnasında kafanın altına kolun yada elin koyulması sonucu el ve kolda sinir sıkışmaları ve uzun süreli fonksiyon kayıpları görülebilir.

Bu nedenlerden dolayı araç içerisinde seyahat ederken asla uyuklamayın. En ideal duruş pozisyonu kalça ve her iki ayağa eşit yük vererek oturma pozisyonudur. Uzun tren, otobüs veya uçak yolculuklarında ise koltuğun pozisyonunu yatar konuma getirip, ortopedik boyun seyahat yastıkları kullanılarak dinlenilebilir.
Sağlıklı günler dileğimle…

Yrd.Doç.Dr. Kenan Kıbıcı