Başın arka kısmındaki ağrılar

Baş ağrısı milyonlarca kişiyi etkileyen ve çoğunlukla stresin yoğun olduğu günümüz çalışma hayatının insan vücudunda yarattığı bir yan etkidir. Bu ağrılar bazen başın genelini, bazen de sadece ön kısmını ya da arka kısmını etkisi altına alabilir. Kişinin iş yerinde ya da okuldaki performansını düşüren bu baş ağrıları aynı zamanda konsantrasyonu bozabilir. İleri derece baş ağrısı ise yemek yerken, konuşurken ya da en küçük bir harekette şiddetini arttırabilir.

Başın arka kısmındaki ağrılar ön kısmını etkileyen ağrılar kadar sık görülmez. Baş arka kısmında görülen bu ağrılar; baş ve boyun bölgesinde oluşan kas spazmları, boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, gerginlik, halk arasında sinir ucu iltihabı denilen nevralji hastalığı veya tansiyon hastalığı nedeniyle oluşabilir. Özellikle ofis çalışanlarında ve bilgisayarla çalışanlarda başın uzun süre aynı pozisyonda tutulması ve yanlış duruşlarda bu ağrıların nedenleri arasındadır.

Ağrılar sürekli oluyorsa ve şiddeti artıyorsa altında yatan başka bir neden olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurmalısınız.